Makina Panoları

    Makineler genel olarak metal konstrüksiyon üzerinde x, y, z gibi genel eksenlerde veya transfer (yağ,su, akışı gibi) yöntemiyle çalışan sistemlerdir. Bu sistemler elektrikli cihazlar ile motor gibi aksamlara iletişim gönderip makineden istenilen hareketler yerine getirilmektedir.
    Elektrik veya elektronik hemen hemen her makinede kullanılsa da bir o kadar da tehlikeleri beraberinde getirmektedir. Bu elektrik kompanetlerinin bir kutu veya panel içinde toplanması ve korunması gerekmektedir.
    Makineyi çalıştıracak cihazların bir pano içinde toplamak için yapılan metal kutuya-kabine makine panosu denilmektedir.
    Makine içinde toplanan elektrik malzemeleri makine panosu içinde bir taban sacı ile montaj işlemi yapılmaktadır. Bu montaj sacı istenildiği zaman sökülebilir özelliği kazandırılmıştır.
    Makinelerde kontrol dışı arızalar genelde makine panoları içinde oluşmaktadır. Veya herhangi bir zorlanma , kontrol dışı çarpma gibi durumlarda koruma sistemleri devreye girmektedir. Bu durum makine panosu içinden kontrol edilmektedir. Dolaysıyla taban sacı kısmına ulaşım kolay olmalıdır. Aynı zamanda oluşabilecek tehlikeler içinde güvenlikli bir sisteme ihtiyaç vardır.Bunun için ön kısma menteşeli kilitli kapak yapılmıştır.